Mažoji bendrija (MB) – unikali juridinio asmens forma, suteikianti galimybę itin lanksčiai ir patogiai plėtoti verslą. Mažajai bendrijai nereikalingas įstatinis kapitalas, jos nariai nuosavu turtu neatsako už įmonės įsiskolinimus. Mokesčiai už mažosios bendrijos gautas pajamas apskaičiuojami palankiais tarifais, be to, tokios įmonės veiklą galima vykdyti be samdomų darbuotojų.
Mažosios bendrijos apskaita yra privaloma visais atvejais, ją gali tvarkyti pačios bendrijos narys. Tai tuo pat metu yra ir privalumas, ir galimi nepatogumai. Dėl dažnos įstatymų kaitos, neretai atsirandančių ar dingstančių išimčių ir papildomų apskaitos vedimo sąlygų, savarankiškas apskaitos tvarkymas gali užimti neproporcingai daug laiko ir būti netikslus, todėl rekomenduojama kreiptis į buhalterinės apskaitos vedimo specialistus, turinčius patirties ir naudojančius patikimą apskaitos tvarkymo programinę įrangą.
Įmonių apskaita yra dinamiška ir turi nemažai subtilių aspektų. Pavyzdžiui, pagal Lietuvos Respublikos ūkinių bendrijų įstatymą ūkinė bendrija, kurios veiklos sutartyje nustatyta, kad ji pati sudaro finansinių ataskaitų rinkinį, privalo sudaryti tarpinių finansinių ataskaitų rinkinį už laikotarpį, kurio pelno dalis skirstoma bendrijos dalyviams. O pagal Lietuvos Respublikos mažųjų bendrijų įstatymą mažosios bendrijos privalo sudaryti laikotarpio, kurio pelno dalis skirstoma mažosios bendrijos nariams, tarpinių finansinių ataskaitų rinkinį taip pat ir prieš atsiskaitymą su pasitraukiančiu bendrijos nariu.
„Nexia JK“ – nepriekaištinga mažosios bendrijos buhalterinė apskaita
Savo mažosios bendrijos apskaitos tvarkymui pasirinkę „Nexia JK“ paslaugas, už prieinamą kainą gausite kokybišką visų reikalingų apskaitos paslaugų paketą. Žinodami, kad Jūsų įmonės apskaita yra patikimose apskaitos profesionalų rankose, visą savo dėmesį galėsite skirti verslo vystymui nesirūpindami nuolat vykstančiais apskaitos vedimo darbais. Pasitelkę naujausias apskaitos technologijas ir sukauptą patirtį, mes ne tik laiku pateiksime visus reikalingus dokumentus VMI, Sodrai ir kitoms su apskaitos priežiūra susijusioms valstybinėms institucijoms, bet ir parengsime metines bet kokio kito pasirinkto laikotarpio ataskaitas pagal mažosios bendrijos narių poreikius.
Daugelio mažųjų bendrijų atveju dirbti su „Nexia JK“ yra žymiai efektyviau nei atskirai samdyti įmonės buhalterį. Mūsų teikiamų apskaitos paslaugų kaina yra lanksčiai derinama pagal sutartų darbų apimtį. Užsakytos paslaugos bet kada gali būti peržiūrėtos ir koreguojamos pagal kliento pageidavimus.
Mažosios bendrijos steigimas
Svarstant apie tai, ar mažoji bendrija yra geriausia juridinė forma Jūsų verslui plėtoti, svarbu žinoti tokio įmonės tipo steigimo tvarkos žingsnius ir su jais susijusius niuansus. Mažosios bendrijos steigėjai gali būti tik fiziniai asmenys, jų skaičius negali viršyti dešimties asmenų. Užsienio valstybių fiziniai asmenys taip pat gali steigti mažąją bendriją.
Tais atvejais, kai mažoji bendrija steigiama ne elektroniniu būdu, Juridinių asmenų registro tvarkytojui reikia pateikti:
-
prašymą įregistruoti mažąją bendriją;
-
mažosios bendrijos steigimo sutartį arba steigimo aktą;
-
mažosios bendrijos nuostatus;
-
licenciją, jeigu pagal galiojančius teisės aktus licencija turi būti išduota iki mažosios bendrijos įsteigimo.
Steigimo aktas rengiamas tuo atveju, kai mažosios bendrijos valdymo organas yra jos narių susirinkimas. Jei mažosios bendrijos valdymo organas yra bendrijos narių susirinkimas, turi būti parengta steigimo sutartis. Tokioje sutartyje turi būti nurodyti mažosios bendrijos steigėjai, pavadinimas, buveinė, teisinė forma, vadovas (jei numatoma jį turėti), kiekvieno steigėjo įnašas į mažąją bendriją, įnašo įnešimo tvarka ir terminai. Taip pat būtina nurodyti asmenį, turintį teisę veikti steigiamos mažosios bendrijos vardu, sandorių steigiamos bendrijos vardu sudarymo ir tvirtinimo tvarką, bendrijos steigimo išlaidų kompensavimo tvarką ir steigimo sutarties datą.
Kitas dokumentas, mažosios bendrijos nuostatai, laikytinas svarbiausiu, nes jame įtvirtinami esminiai bendrijos veiklos aspektai. Šiuos nuostatus pasirašo visi mažosios bendrijos nariai (arba jų įgalioti asmenys). Mažosios bendrijos nuostatuose turi būti nurodyta:
-
mažosios bendrijos pavadinimas, teisinė forma ir veiklos tikslai;
-
bendrijos valdymo organai ir jų kompetencija, vadovo (jeigu toks numatomas) skyrimo ir atšaukimo tvarka;
-
bendrijos narių susirinkimo sušaukimo tvarka;
-
bendrijos lėšų kaip avansu išmokamo pelno narių asmeniniams poreikiams paėmimo ir gavimo tvarka;
-
naujų bendrijos narių priėmimo ir esamų narių pasitraukimo tvarka, atsiskaitymo su pasitraukiančiais nariais tvarka;
-
bendrijos narių susipažinimo su mažosios bendrijos dokumentais ir kita informacija tvarka;
-
bendrijos informavimo apie ketinimą parduoti nario teises tvarka, taip pat šaltinis, kuriame skelbiami mažosios bendrijos vieši pranešimai;
-
mažosios bendrijos veiklos laikotarpis, jeigu jis yra ribotas;
-
bendrijos nuostatų sudarymo data ir keitimo tvarka;
- kitos nuostatos, kurios pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus turi būti nurodytos mažosios bendrijos nuostatuose.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad mažosios bendrijos steigimo dokumentus iki teikimo Juridinių asmenų registro tvarkytojui turi būti pateikti notarinei patikrai. Mažoji bendrija laikoma įsteigta tą pačią dieną, kai ji įregistruojama Juridinių asmenų registre.
Mažąją bendriją galima įsteigi ir elektroniniu būdu per Juridinių asmenų registro informacinę sistemą. Tokio būdo privalumas yra mažesnės steigimo išlaidos. Mažąją bendriją steigiant elektroninių būdu būtina užtikrinti, kad:
-
visi bendrijos steigėjai turi kvalifikuotus elektroninius parašus ir visi bendrijos dokumentai pasirašomi tik kvalifikuotais elektroniniais parašais;
-
bendrijos pavadinimas turi būti laikinai įtrauktas į Juridinių asmenų registrą ir jame neketinama vartoti Lietuvos vardo;
-
jeigu bendrijos buveinės patalpos nėra bendrijos narių nuosavybė, sutikimą suteikti patalpas bendrijos buveinei kvalifikuotu elektroniniu parašu turi pasirašyti visi esami šių patalpų savininkai.
Mažosios bendrijos mokestiniai ypatumai
Pasirinkus mažosios bendrijos juridinę formą, pelno mokesčio tarifas yra ne 15 %, o 5 %. Toks lengvatinis tarifas yra taikomas tais atvejais, kai išpildomos trys sąlygos. Pirma, mažosios bendrijos darbuotojų skaičius vidutiniškai per vienus metus neviršija dešimties. Antra, bendrijos pajamos neviršija 300 000 Eur per metus. Trečia, mažosios bendrijos nariai kitose įmonėse neturi daugiau kaip 50 % akcijų (dalių).
Pridėtinės vertės mokestis mokamas tuo atveju, kai mažoji bendrija yra įregistruota PVM mokėtoju. Tokia registracija yra privaloma, jei bendrijos pajamos per tęstinį 12 mėnesių laikotarpį viršija 45 000 Eur.
Gyventojų pajamų mokestis mokamas nuo visų bendrijos per metus gautų pajamų. Valstybinio socialinio draudimo mokestis (VSD) ir privalomojo sveikatos draudimo (PSD) mokestis mokami nuo minimalios algos, o ne nuo konkrečių išmokų tais atvejais, kai bendrijos nariai lėšas iš mažosios bendrijos išsiima kaip pelną. Galioja išimtis, kad VSD ir PSD mokesčiai nemokami už tuos mažosios bendrijos narius, kurie pasiekė pensinį amžių ir (ar) dirba pagal darbo sutartis.
„Nexia JK“ – patikimas Jūsų mažosios bendrijos sėkmės istorijos partneris
Apibendrinant galima išskirti, kad pagrindiniai mažosios bendrijos privalumai yra palankūs mokestiniai tarifai, steigimas be įstatinio kapitalo, ribotos civilinės atsakomybės juridinio asmens statusas ir galimybė vykdyti veiklą be samdomų darbuotojų.
Nors mažosios bendrijos apskaitą galima vykdyti savarankiškai, patogiausias būdas užtikrinti kokybišką apskaitą yra kreiptis į buhalterines paslaugas teikiančią įmonę. „Nexia JK“ profesionalų komanda laiku, kokybiškai ir už priimtiną kainą suteiks visas reikalingas apskaitos paslaugas. Norime prisidėti prie Jūsų mažosios bendrijos sėkmės istorijos pasirūpindami, kad bendrijos buhalterija būtų nepriekaištinga.