Norint susivienyti su tikslu vykdyti bendrą veiklą, galima pasirinkti patogią asociacijos juridinę formą. Asociacija – savo pavadinimą turintis ribotos civilinės atsakomybės juridinis asmuo. Asociacijos tikslas yra koordinuoti jos narių veiklą, atstovauti asociacijos narių interesams ir juos ginti ar tenkinti kitus viešuosius interesus.
Asociacijos pavadinime leidžiama vartoti kitus šio juridinio vienetą apibūdinančius žodžius – „visuomeninė organizacija“, „susivienijimas“, „konfederacija“, „sąjunga“, „draugija“ ir pan. Nepriklausomai nuo pasirinkto pavadinimo, visos asociacijos veikia vadovaujantis Asociacijų įstatymu.
Asociacijos juridinė forma puikiai tinka tais atvejais, kai norima sujungti visų narių kapitalą siekiant bendrai iškeltų tikslų. Asociacijai lengviau plėtoti dialogą su valstybinėmis institucijomis, be to, jos turi didesnes galimybes gauti Europos Sąjungos paramą savo vykdomoms veikloms.
Asociacijos steigimas
Jei norite įsteigti asociaciją, svarbu atkreipti dėmesį, kad minimalus jos steigėjų skaičius yra trys. Steigėjais gali būti tiek pilnamečiai veiksnūs fiziniai asmenys, tiek ir juridiniai asmenys. Asociacijų steigėjai turi sudaryti asociacijos steigimo sutartį, parengti asociacijos įstatų projektą ir sušaukti steigiamąjį susirinkimą. Tokio susirinkimo metu reikia priimti įstatus ir sudaryti bent vieną valdymo organą.
Asociacijos steigimo sutartyje turi būti nurodyti steigėjai, steigiamos asociacijos pavadinimas ir buveinė, steigimo sutarties sudarymo data. Šioje sutartyje galima numatyti ir kitas bendrai veiklai reikalingas nuostatas, pavyzdžiui, steigėjų turtinius ir neturtinius įsipareigojimus, ginčų tarp steigėjų sprendimo tvarką ir pan.
Pagrindinis asociacijos veiklos dokumentas yra jos įstatai, kuriose turi būti nurodyta:
-
asociacijos pavadinimas, teisinė forma, buveinės keitimo tvarka;
-
asociacijos narių teisės ir pareigos, aiškiai ir išsamiai apibūdinti veiklos tikslai;
-
stojamųjų įnašų ir narių mokesčių mokėjimo tvarka;
-
naujų narių priėmimo ir esamų narių išstojimo bei pašalinimo tvarka;
-
visuotinio narių susirinkimo ir kitų numatytų asociacijos valdymo bei kitokių kolegialių organų kompetencijos, sušaukimo ir sprendimų priėmimo tvarka;
-
pranešimų ir skelbimų paskelbimo, dokumentų ir kitos informacijos apie asociacijos veiklą pateikimo tvarka;
-
asociacijos filialų ir atstovybių steigimo bei jų veiklos nutraukimo tvarka;
-
asociacijos įstatų keitimo tvarka, taip pat jos veiklos laikotarpis, jei jis yra ribotas;
-
lėšų ir pajamų naudojimo bei asociacijos veiklos kontrolės tvarka.
Asociacijos buhalterinės apskaitos ypatumai
Asociacija deklaruoja ir sumoka visus teisės aktais nustatytus mokėtinus mokesčius. Kiekvienais metais reikia parengti, patvirtinti ir pateikti Juridinių asmenų registrui metinių finansinių ataskaitų rinkinį.
Asociacijos apskaita yra vedama taikant dvejybinio įrašo būdą – kiekvieno ūkinio įvykio ar operacijos vertė įrašomą į sąskaitos (-ų) debetą, o jai lygi suma – į kitos sąskaitos (-ų) kreditą. Pajamos ir sąnaudos asociacijos apskaitoje pripažįstamos taikant kaupimo principą, pagal kurį pajamos pripažįstamos tuomet, kai jos uždirbamos, o sąnaudos – kai jos patiriamos, nepriklausomai nuo to, kada gaunami arba išleidžiami pinigai.
Būtina pažymėti, kad asociacija yra pelno nesiekiantis asmuo, todėl jos veiklai taikoma pelno mokesčio lengvata. Jei asociacijos pajamos iš ūkinės komercinės veiklos mokestiniu laikotarpiu neviršija 300 000 Eur, 7 250 Eur pelno dalis apmokestinama 0 % tarifu, likusi dalis – 15 % tarifu.
Asociacijos pajamos, kurios tiesiogiai skiriamos veikloms, tenkinančioms viešuosius interesus, nėra apmokestinamos pelno mokesčiu. Be to, asociacijos pelnas negali būti paskirstomas jos nariams.
Rengiant asociacijų metines finansines ataskaitas, svarbu žinoti, kad jas sudaro asociacijos balansas, veiklos rezultatų ataskaita, aiškinamasis raštas ir auditoriaus išvada (jei ataskaitinių laikotarpiu buvo atliktas auditas). Asociacijos veiklos ataskaitoje turi būti nurodyta informacija apie jos veikla, narių skaičius ir samdomų asociacijos darbuotojų skaičius ataskaitinio laikotarpio pabaigoje, taip pat visa kita informacija, kurią reikia nurodyti asociacijos visuotinio narių susirinkimo sprendimu.
„Nexia JK“ – ištikimas Jūsų asociacijos apskaitos pagalbininkas
Kaip ir kitų juridinių asmenų atveju, asociacijos veiklai yra būtinas buhalterinės apskaitos tvarkymas. Tai galima daryti savarankiškai, tačiau toks pasirinkimas yra susijęs su rizika. Teisinis apskaitos reglamentavimas nuolatos keičiasi, mokestiniai reikalavimai turi reikšmingų niuansų, todėl be buhalterijos vedimo patirties galima padaryti klaidų ir sugaišti daug laiko.
Vienas iš apskaitos vedimo variantų yra įdarbinti etatinį buhalterį, tačiau tai dažnai kainuoja neproporcingai brangiai, nes asociacijos apskaitos darbų apimtys skiriasi priklausomai nuo konkretaus laikotarpio. Žymiai daugiau lankstumo suteikia kitas variantas – kreiptis į buhalterinės apskaitos paslaugas teikiančią įmonę.
„Nexia JK“ siūlo buhalterinės apskaitos paslaugas, optimaliai tenkinančias Jūsų asociacijos poreikius. Tiksliai užfiksuosime visus asociacijos apskaitai reikalingus duomenis, nustatysime finansinius veiklos rezultatus ir atliksime asociacijos ūkinių ir finansinių operacijų teisėtumo kontrolę. Mūsų profesionalai itin kruopščiai laikosi visų apskaitos tvarkymo reikalavimų. Dirbame su pažangiomis apskaitos technologijomis, nuolatos tobuliname turimas kompetencijas ir atnaujiname sukauptas žinias.
„Nexia JK“ teikiamos buhalterinės apskaitos paslaugos padės efektyviai įgyvendinti asociacijos išsikeltus tikslus. Perdavę mums visą apskaitos naštą, galėsite skirti daugiau laiko kitiems svarbiems asociacijos darbams. Užtikrinsime Jūsų asociacijos apskaitos nepriekaištingumą ir tapsime patikimais sėkmingos veiklos partneriais.